Pedicure leczniczy to usługa, która ma na celu nie tylko poprawę estetyki stóp i paznokci, ale przede wszystkim zadbanie o ich zdrowie. I choć generalnie zalecamy zabieg pedicure, są sytuacje, w których przeprowadzenie usługi może być nie najlepszym pomysłem. W niniejszym artykule omówimy główne przeciwskazania do przeprowadzenia pedicure. Podolog Nadmorskiego Centrum Podologii i Estetyki odpowie na pytanie „kiedy z zabiegiem pedicure’u należy poczekać i dlaczego”.

Pedicure leczniczy – konsultacja podologiczna, a dopiero potem opracowanie stóp i paznokci

Diagnoza to podstawowa różnica między pedicure kosmetycznym i pedicure leczniczym. Dobry podolog w pierwszej kolejności przeprowadza diagnozę i wywiad, a dopiero potem przechodzi do opracowania stóp i paznokci. Znajomość schorzeń stóp i paznokci pozwala podologowi ocenić, jaki zabieg przeprowadzić, by ulżyć pacjentowi w bólu lub dyskomforcie. Jeśli podolog zauważy aktywną infekcję skóry lub paznokci, odmówi przeprowadzenia zabiegu pedicure. Uniknie w ten sposób ryzyka rozprzestrzeniania infekcji i pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Zamiast zrealizować pedicure może wykonać inne usługi, mające na celu zabezpieczenie infekcji, a następnie jej wyleczenie. Dopiero potem, gdy infekcja zostanie pokonana zrealizuje usługę pedicure leczniczego.

Skaleczenia, rany lub otarcia stóp i paznokci

Kolejną sytuacją w której podolog powinien odmówić wykonania pedicure leczniczego jest obecność skaleczeń, ran lub otarć na skórze stóp. Wiąże się to z ryzykiem zakażenia lub niepożądaną reakcją na preparaty kosmetyczne. Zamiast usuwać mechanicznie obumarły naskórek i opiłowywać paznokcie, specjalista przeprowadzi konsultację i zabezpieczy stopy oraz paznokcie. Zadba, by podrażnienia możliwie szybko się zagoiły, zalecając np. odpowiednią pielęgnację. Gdy rany zagoją się w naturalny sposób, podolog przeprowadzi pedicure.

Obecność brodawek (potocznie kurzajek) lub chorób towarzyszących

Kolejnym przypadkiem w którym – zdaniem podologa – należy zrezygnować z zabiegu pedicure, będą brodawki (potocznie zwane kurzajkami) lub choroby takie jak cukrzyca, białaczka czy zakrzepica. Choć sama choroba (cukrzyca może nie być przeciwskazaniem do przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych, ważne jest indywidualne podejście i diagnoza przed przeprowadzeniem zabiegu. Pedicure lecniczy może nie zostać wykonany przez podologa po cenie stanu stóp i paznokci u osób cierpiących na cukrzycę lub mających problemy z krążeniem krwi. Ostrożność w zakresie wykonywania pedicure leczniczego wiąże się z trudniejszym gojeniem czy zakażeniami.

Leave a comment