Onychogryfoza, znana również jako „szponowatość paznokci”, to schorzenie, które objawia się nadmiernym zgrubieniem i zniekształceniem płytki paznokciowej. Ten problem najczęściej dotyka paznokci stóp. W wyniku schorzenia paznokcie stają się grube i twarde. Co więcej przybierają wklęsłe i wypukłe kształty o zabarwieniu brązowym, żółtym lub szaro-zielonym, co powoduje mało estetyczny wygląd. Co robić, gdy powstanie szponowatość? Umów wizytę u podologa.
Przyczyny onychogryfozy
Onychogryfoza może mieć wiele przyczyn, które często współdziałają ze sobą, prowadząc do powstawania charakterystycznych zgrubień i deformacji paznokci. Do najczęstszych przyczyn zaliczają się urazy mechaniczne, niewłaściwą pielęgnację, zaburzenia układu krążenia, schorzenia genetyczne i choroby ogólnoustrojowe. Takie sytuacje jak powtarzające się uderzenia lub ucisk spowodowany niewłaściwie dopasowanym obuwiem czy niewłaściwa higiena mogą powodować onychogryfozę. Niestety schorzenie oprócz niestetetycznego wyglądu często prowadzi do bólu i dyskomfortu, zwłaszcza podczas chodzenia.
Kolejne przyczyny wiążą się z chorobami przewlekłymi. Istotną rolę w powstawaniu szponowatości mają m. in., cukrzyca, łuszczyca oraz choroby naczyniowe. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku choroby osłabieniu ulega strukturę paznokci, co czyni je podatnymi na deformacje. Podobnie jest, jeśli chodzi o infekcje grzybicze, mogą one powodować zgrubienie i zmianę kształtu paznokci. Ponadto wśród czynników wymienia się genetyczne predyspozycje. Te powodują,sprawiają, że niektóre osoby są bardziej narażone na onychogryfozę.
Leczenie onychogryfozy
Leczenie onychogryfozy zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Podolog na podstawie przeprowadzonej konusltacji podologicznej koncentruje się na diagnozie, a następnie proponuje formę terapii. W przypadku, gdy deformacje są wynikiem chorób ogólnoustrojowych, takich jak zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia czy niedobory żywieniowe, kluczowe jest skupienie się na nich. Jeśli to konieczne, podolog poleci konsultacje z innymi specjalistami, którzy pomogą wykluczyć pewne przyczyny.
Jeśli to grzybica paznokci przyczynia się do szponowatości, podolog może zalecić preparaty przeciwgrzybicze, w formie kremów do miejscowego stosowania. Ważnym elementem terapii jest mechaniczne opracowanie paznokci przy pomocy specjalistycznych, sterylnych narzędzi. Opracowanie to polega na kształtowaniu płytki paznokcia przez właściwe jej przycięcie i zeszlifowanie. Jednym z etapów leczenia jest stosowanie preparatów odżywiających zdrowe łożysko paznokcia.
Zapobieganie onychogryfozie, profilaktyka
Bardzo ważna w eliminacji szponowatości paznokci jest profilaktyka. Aby wspierać zdrowie paznokci, istotne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz spożywanie zbilansowanej diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Samodzielna profilaktyka obejmuje staranną pielęgnację paznokci, regularne i prawidłowe ich przycinanie oraz unikanie sytuacji mogących prowadzić do urazów paznokci, takich jak uderzenia czy zadrapania. Kluczowe jest, aby leczenie szponowatości paznokci było dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i uwzględniało także ogólny stan jego zdrowia.
Aby zapobiec onychogryfozie, warto nosić odpowiednio dopasowane obuwie i regularnie odwiedzać podologa. Dlaczego? Często szponowatość paznokci połączona jest z innymi zaburzeniami podologicznymi, takimi jak: zaczerwienienia, obrzęki wałów okołopaznokciowych, infekcje czy onycholiza. Tylko osoba ze specjalistyczną wiedzą w obrębie stóp i paznokci będzie mogła dobrać indywidualną terapię, która rozwiąże problem. Gabinet podologiczny Rumia pomaga w przypadku tego typu schorzeń, oferując zabiegi na paznokcie zmienione chorobowo, wykonywane przez specjalistów. Pamiętaj, aby dbać o swoje stopy – to one noszą Cię przez całe życie!