Blog

Stopy seniora. Najczęstsze problemy stóp i paznokci

Starość niesie ze sobą wiele wyzwań zdrowotnych, a jednym z obszarów, który często jest pomijany, są stopy, a w zasadzie stopy i paznokcie. Dla wielu seniorów utrzymanie właściwej higieny stóp staje się trudne, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym problemom związanym ze stopami i paznokciami u osób starszych. Podzielimy się również poradami, jak o nie dbać. Na pogłębioną konsultację zapraszamy do gabinetu podologicznego Nadmorskiego Centrum Podologii i Estetyki w Rumi i Suchym Dworze. 

Szponowatość paznokci u seniora – leczenie

Szponowatość paznokci to problem, który często dotyka seniorów, zaburzenie płytki paznokciowej spowodowane jej przerostem. Polega ono na deformacji paznokci, które stają się grubsze, krzywe i zazwyczaj bardziej kruche. Zmienia się również ich barwa i matowieją, może dochodzić nawet do oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska. To zjawisko może wynikać z upływu lat, urazu mechanicznego, ale także z chorób, takich jak łuszczyca, zaburzeń pracy tarczycy czy choroby niedokrwiennej.

Aby zapobiec szponowatości paznokci, ważna jest regularna higiena stóp, a w przypadku wystąpienia problemu, warto skonsultować się z podologiem. Samodzielne pozbycie się onychogryfozy (szponowatości paznokci) jest prawie niemożliwe. Warto mieć na uwadze, że bagatelizowanie go może prowadzić np. do rozwoju grzybicy czy wykręcania się paznokci. Specjalista w przypadku tak zrogowaciałych paznokci, jakie występują u osoby z onychogryfozą przeprowadza diagnostykę i zaleca indywidualną terapię. Jeśli to możliwe, od razu podejmuje się oczyszczenia i opracowania paznokci zmienionych chorobowo i nakłada odpowiednie preparaty. 

Modzele, nagniotki i odciski u seniora

Modzele, nagniotki i odciski to powszechne dolegliwości, które dotykają osoby w różnym wieku. Wynikają one z długotrwałego nacisku i tarcia na konkretne obszary stopy, dlatego może wydawać się, że osób starszych dotyczą w mniejszym stopniu. Nic bardziej mylnego. Najczęściej pojawiają się na podeszwie stopy oraz na palcach.

Aby zapobiec ich powstawaniu, warto nosić odpowiednie obuwie, które nie uciska stóp (wygodne, dopasowane do długości i szerokości stopy, podbicia itd.). W wielu przypadkach dobrą praktyką jest noszenie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które odciążając stopę, pomagają w odciążeniu stopy, a tym samym eliminują wystąpienie odcisków, nagniotków czy modzeli. Często w ramach działań profilaktycznych zaleca się  stosowanie kremów nawilżających, które pomagają utrzymać skórę miękką i elastyczną. Gdy już problem się pojawi, warto udać się na wizytę do specjalisty. 

Pękające pięty u seniora

Często łączymy pękające pięty z nieestetycznym wyglądem, ale to problem, który może być bolesny i uciążliwy, zwłaszcza dla seniorów, których skóra nie jest już odpowiednio nawodniona a przez to nie jest również miękka i elastyczna. Niedobór witaminy A, nadwaga, niewłaściwe obuwie i brak odpowiedniej pielęgnacji (np. używanie kremów z mocznikiem) mogą prowadzić do pęknięć na piętach. Aby temu zapobiec, warto regularnie stosować kremy do stóp, unikać zbyt ciasnego obuwia oraz nawadniać organizm wewnętrznie poprzez picie odpowiedniej ilości wody. Podolog podczas wizyty opracuje pięty, ale, co równie ważne w procesie terapii, zaproponuje działania profilaktyczne. Szczególnie ważne wskazówki dotyczyć będą preparatów, które nie zawsze pomagają, a czasem szkodzą, dlatego warto to skonsultować. 

Stopa cukrzycowa u seniora

Tak zwana „Stopa cukrzycowa” to poważny problem zdrowotny, który może dotyczyć seniorów z cukrzycą. Zespół stopy cukrzycowej objawia się przede wszystkim występowaniem płytkich i głębokich ran oraz owrzodzeń zazwyczaj na części grzbietowej lub podeszwowej stóp, a także pod główkami kości śródstopia, czy na grzbietach palców. W przypadku tej dolegliwości, osoby starsze są bardziej podatne na infekcje, a uszkodzenia stóp goją się wolniej. Dlatego diabetycy powinni szczególnie dbać o higienę stóp, unikać chodzenia boso w niektórych miejscach  oraz regularnie sprawdzać stopę pod kątem ewentualnych zmian czy uszkodzeń. Specjalista opracowując stopę cukrzycową przede wszystkim zadba o jej oczyszczenie. Dzięki znajomości anatomii i metabolizmu stopy, oprócz oczyszczania i założenia opatrunku przekaże zalecenia profilaktyczne. 

Grzybica stóp i paznokci u seniora

Grzybica stóp i paznokci to problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku, ale seniorzy są bardziej narażeni ze względu na osłabiony system odpornościowy. Ciepłe i wilgotne środowisko w butach sprzyja rozwojowi grzybów. Aby uniknąć grzybicy, należy nosić przewiewne obuwie, utrzymywać stopy suche i czyste oraz unikać chodzenia boso w miejscach publicznych. 

Terapia grzybicy stóp zaczyna się od pogłębionej diagnostyki i wywiadu chorobowego oraz oceny stanu stóp. Często podolog pobiera próbkę do badania mykologicznego. Mając komplet niezbędnych informacji, decyduje, jakie będą kolejne kroki terapii podologicznej.

Zdrowe stopy i paznokcie w naszych rękach

Zadbanie o zdrowie stóp i paznokci jest kluczowe dla ogólnego samopoczucia seniorów. Regularna higiena, odpowiednie obuwie i świadomość potencjalnych problemów to kluczowe elementy profilaktyki. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub podologiem, aby szybko podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy zdrowia stóp.

Pamiętajmy, że zdrowe stopy to fundament aktywnego i komfortowego życia, a dbałość o nie to wyraz troski i szacunku dla naszych  bliskich. Stopy zmienione chorobowo to nie powód to wstydu, a do rozprawienia się z problemem pod opieką specjalisty. Zachęcamy do umówienia wizyty.