Problem wrastających paznokci dotyczy wielu Polaków, nie omija także dzieci. Wrastające paznokcie u niemowlaka również mogą występować. W niniejszym artykule odpowiemy, co to są wrastające paznokcie, co je powoduje oraz jak walczyć z wrastającymi paznokciami. 

Wrastające paznokcie u nóg – objawy i powody powstawania dyskomfortu

Wśród głównych przyczyn pojawienia się problemu takiego jak wrastające paznokcie wymienia się niewłaściwe obcinanie paznokci (na okrągło) lub ciasne obuwie (także zakończone zwężonymi noskami), ale powodem może być również deformacja stóp lub inne zaburzenia jak np. wzrost płytki paznokcia, wysuszanie lub nadmierna potliwość. Niektórzy posiadają genetyczne predyspozycje i stąd pojawiają się wrastające paznokcie u rąk lub nóg. 

Wbijający się w skórę paznokieć mechanicznie uszkadza wał paznokciowy, co powoduje dyskomfort przy chodzenia, a co więcej, może skończyć się stanem zapalnym. Jednym z objawów, który wskazuje na stan zapalny będzie zaczerwienienie, kolejnym może być pojawienie się ropy. To sygnał, by wrastające paznokcie skonsultować ze specjalistą podologiem. 

Wrastające paznokcie – leczenie

Apteki oferują różne preparaty mające na celu usunięcie dyskomfortu wrastających paznokci, Internet huczy od nagłówków “wrastające paznokcie u stóp – domowe sposoby”, ale najlepiej zgłosić się do specjalisty. Dlaczego? Częstym objawem wrastających paznokci jest stan zapalny, a ten może pojawić się nie tylko na skutek zaniechania leczenia, ale również przeprowadzenia niewłaściwej korekcji płytki paznokcia. Wrastające paznokcie – leczenie polega na zmianie kierunku wzrostu płytki lub trwałej redukcji jej szerokości. Profesjonalny podolog nie tylko skoryguje drażniący fragment płytki paznokcia, ale również zabezpieczy odpowiednio wał paznokciowy. Czy konieczne na wrastające paznokcie jest udanie się do chirurga? Nie zawsze (to ostateczność), najlepiej na początek udać się do podologa, który ma odpowiednią wiedzę, by udzielić konsultacji. 

Wrastające paznokcie – klamry i preaparaty 

Wrastające paznokcie – sholl i inne preparaty w aptekach często nie są wystarczające, a zwłaszcza, gdy pojawia się stan zapalny. Wrastające paznokcie u dziecka powstają z tego samego powodu, co u osób dorosłych. Ich korekcji może również podjąć się podolog. Terapia wrastających paznokci zależna jest od wielu czynników, a plan leczenia jest zawsze indywidualny. Wrastające paznokcie u stóp – domowe sposoby zawodzą, dlatego najlepiej zgłoś się do specjalisty, zwłaszcza, gdy pojawia się stan zapalny. Po zakończonym leczeniu należy pamiętać, by odpowiednio obcinać paznokcie, więc jeśli nie jesteś pewien, jak to robić, zapytaj swojego podologa. Ważne jest również noszenie wygodnego obuwia, a w razie deformacji stóp, rozwiązaniem mogą być wkładki ortopedyczne. Nadpotliwości stóp również można zaradzić, najważniejsze, by szukać rozwiązań.

Leave a comment