Wrastające paznokcie to powszechny problem, który dotyka osoby w różnym wieku i może prowadzić do bolesnych dolegliwości, a nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dyskomfort wywołany jest przez ucisk twardej tkanki, jaką jest płytka paznokcia w otaczającą ją tkankę miękką – czyli skórę, wał okołopaznokciowy. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym sposobom na wrastające paznokcie: terapii klamrą, metodzie Barletta-Kramera, technice Quena, metodzie laserowej, brzeżnej resekcji płytki paznokciowej oraz zyskującej coraz większą popularność plastyce wałów okołopaznokciowych.

Wrastające paznokcie – metody leczenia

Wrastający paznokieć to niestety problem, który może prowadzić do powstania miejscowego stanu zapalnego, bólu, obrzęku czy infekcji. Wśród charakterystycznych symptomów wyróżnia się: wydzielinę (wysięk) o charakterze ropnym, krwistym lub surowiczym, a także rozrost ziarniny czy powiększenie wału skórnego wokół paznokcia. W przypadku stanu zapalnego i infekcji konieczna może być terapia antybiotykowa. Z tego właśnie powodu metody domowe i zachowawcze mogą być niewystarczające, oprócz tego, że nie przynoszą ulgi, mogą stać się niebezpieczne i pogorszyć problem. Masz wrastający paznokieć? Podolog Ci pomoże.

Jak wygląda pomoc podologa w przypadku wrastających paznokci? Doświadczony podolog na podstawie obserwacji i przeprowadzonego wywiadu może zalecić terapię klamrą lub inną metodę zachowawczą, ale w wielu przypadkach bardziej pożądany efekt przyniosą metody podochirurgiczne takie jak np. plastyka wałów okołopaznokciowych. Więcej o metodach stosowanych na wrastające paznokcie przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Metody zachowawcze na wrastające paznokcie

Do zachowawczych metod stosowanych w przypadku wrastających paznokci należą taping, tamponada, szynowanie oraz zakładanie klamry. Zazwyczaj terapie te podolog zaleca, gdy paznokieć bądź wał skórny wymagają mniejszej ingerencji. W zależności od przyczyny wrastania paznokci zaleca się również zmianę obuwia, prawidłowe obcinanie paznokci (nie zaokrąglać krawędzi paznokcia) czy stosowanie odpowiednich preparatów działających zmiękczająco na paznokieć i łagodząco na stan zapalny (po odpowiednim opracowaniu). Konsultacja podologiczna to nie tylko zabieg, ale również rozmowa na temat odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Stosowanie się do zaleceń specjalisty może zminimalizować prawdopodobieństwo nawrotu problemu. 

Wrastające paznokcie – taping, szyny, klamry, na czym polegają poszczególne metody?  Taping podolog wykonuje przy pomocy wytrzymałych, wysoko odpornych i przepuszczających powietrze oraz wilgoć plastrów dynamicznych. Nakleja je odpowiednio, by odciążyć palec i wał skórny, tym samym ułatwiając prawidłowy wzrost płytki paznokcia (wpływ na odpowiednie partie mięśni). To z kolei oddziałuje na komfort podczas chodzenia czy stania, gdy dochodzi do napięcia mięśni stopy. Zdarza się, że podolog w leczeniu wrastającego paznokcia stosuje specjalną szynę lub klamry ortonyksyjne lub terapię łączącą różne metody, by skrócić czas rekonwalescencji i skutecznie pomóc pacjentowi. Obie metody są nieinwazyjne, zastosowanie szyny czy klamry ma za zadanie skorygowanie kierunku wzrostu płytki paznokciowej.

Metoda podochirurgiczna na wrastające paznokcie

Często jednym z bardziej skutecznych rozwiązań problemów wrastających paznokci jest plastyka wałów okołopaznokciowych, czyli małoinzwazyjny zabieg korekcji skóry otaczającej paznokieć (wału). Usługa w Nadmorskim Centrum Podologii i Estetyki odbywa się po konsultacji podologicznej. Zabieg przeprowadza chirurg we współpracy z doświadczonym podologiem. Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadza się szczegółowy wywiad. Podolog poznaje podłoże problemu wrastania paznokcia oraz nawyki pacjenta, bada organoleptycznie stopę wraz z wrastającym paznokciem, a następnie zaleca terapię. W trakcie konsultacji po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu podolog ustala termin i przekazuje zalecenia profilaktyczne, które mogą wpłynąć na proces zdrowienia. 

Czy zabieg na wrastający paznokieć jest bolesny? Przystępując do zabiegu chirurg podaje miejscowe znieczulenie, dzięki czemu pacjent nie czuje dyskomfortu czy bólu podczas operacji. Chirurg, który dokonuje korekty tkanek miękkich, czyli skóry nie narusza tkanek twardych – paznokcia, kości i innych struktur, skupiając się wyłącznie na nadmiernie rozwiniętej tkance miękkiej. Następnie zakłada odpowiednie szwy, które mają za zadanie utrzymać brzeg wrastającego paznokcia na wale oraz opatrunki w asyście podologa. Pacjent otrzymuje również zalecenia dotyczące postępowania po zabiegu, by przyspieszyć proces rekonwalescencji. W trosce o zdrowie stóp i paznokci naszych pacjentów, stosujemy metody, które przyspieszają poczucie ulgi, uśmierzają ból i minimalizują ryzyko powikłań.

Chirurgiczne metody na wrastające paznokcie – metoda Barletta-Kramera, technika Quena, metoda laserowa

Metoda Barletta (Barletta-Kramera), to zabieg chirurgiczny, w trakcie którego lekarz wykonuje precyzyjne nacięcia skóry i tkanki podskórnej w kształcie elipsy wzdłuż brzegu palca, umożliwiając dostęp do obszaru, w którym paznokieć wchodzi w skórę. Następnie usuwa część lub cały fragment paznokcia, a obszar poddaje dezynfekcji i zakłada opatrunek. Metoda Quena to kolejny zabieg chirurgiczny mający na celu zwalczanie wrastających paznokci. Podczas tego zabiegu lekarz usuwa fragmenty boczne paznokcia wraz z macierzą oraz otaczającym zmienionym chorobowo wałem paznokciowym. Wycięcie klinowe obejmuje ok. ¼ paznokcia, a do ubytku tkanek twardych i miękkich najczęściej stosuje się dwa szwy przechodzące przez pozostałą płytkę paznokcia. 

Kolejna metoda stosowana w leczeniu wrastających  paznokci to mniej inwazyjny niż tradycyjne metody chirurgiczne zabieg laserowy, którego skuteczność opiera się na precyzyjnym działaniu światła laserowego. Chirurgiczne rozwiązanie problemu wrastających paznokci to również brzeżna resekcja płytki paznokciowej. Zabieg ten podobnie jak wymienione powyżej metody jest inwazyjny i polega na usunięciu fragmentu paznokcia, co ma zapobiec dalszemu wrastaniu paznokcia. Obszar leczenia po zabiegu musi zostać zabezpieczony opatrunkiem. 

Wrastające paznokcie – wybór odpowiedniej terapii

Decyzja o zastosowaniu konkretnej metody podologicznej bądź chirurgicznej, powinna zostać poprzedzona wywiadem i obserwacją zmiany chorobowej. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga dostosowania techniki do konkretnej potrzeby pacjenta. W gabinetach Nadmorskiego Centrum Podologii i Estetyki stosujemy zachowawcze (profilaktyczne) i mniej inwazyjne metody leczenia wrastających paznokci, a w niektórych przypadkach zalecamy plastykę wałów okołopaznokciowych. Stawiamy na skuteczne i możliwie najszybciej dające efekty metody, stale poszerzając kompetencje specjalistów i portfolio oferowanych usług. 

Warto również pamiętać, że skuteczność leczenia zależy od odpowiednich działań profilaktycznych i dbałości o higienę stóp, to też ważny element terapii. Konsultacja z profesjonalistą podologiem to kluczowy krok w leczeniu wrastających paznokci. Wiemy, że korzystając z nowoczesnych i skutecznych metod podochirurgicznych można znacznie poprawić jakość życia, nie zawsze jednak konieczna jest pomoc chirurga, wszystko zależy od złożoności przypadku. Plastyka wałów okołopaznokciowych w przeciwieństwie do metod chirurgicznych jest nie tylko skuteczna, ale znacznie mniej inwazyjna. Nadmorskie Centrum Podologii i Estetyki Rumia, Gdynia, Suchy Dwór przeprowadza zabiegi po konsultacji. Umów wizytę tutaj. 

Leave a comment